Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Świeć przykładem

2019-06-19
Świeć przykładem

„Świeć blaskiem z odblaskiem” to nazwa akcji informacyjno-profilaktycznej, cyklicznie organizowanej w Warszawie, której celem jest zmniejszenie liczby wypadków z udziałem pieszych. "Pieszy jest najmniej chronionym uczestnikiem ruchu drogowego — czytamy na stronie informującej o rozkrocznym przedsięwzięciu". Temat ten jest bliski także wszystkim osobom pracującym w miejscach, gdzie obserwuje się zwiększony ruch pojazdów. Nie chodzi tu tylko o drogi, ale także o parkingi, kolej, czy magazyny.

Jak skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Głównym zadaniem odzieży odblaskowej jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie, która ją nosi. Po zmroku, a nawet w ciągu dnia musisz zachować szczególną ostrożność. Jeżeli kierowca nadjeżdżającego pojazdu zauważy Cię odpowiednio wcześnie, będzie mieć wystarczający czas na prawidłową reakcję.


Odzież odblaskowa a widoczność na drodze

Po zmroku jesteś widoczny dla nadjeżdżającego pojazdu z odległości 20-30 metrów (w sytuacji, gdy kierowca używa świateł mijania). Jeżeli jadący z naprzeciwka samochód ma prędkość ok. 90 km/h dystans 25 metrów pokona w ciągu zaledwie 1 sekundy! Jak sam rozumiesz, nie ma możliwości, aby kierowca zdążył się zastanowić jak prawidłowo zareagować, nie mówiąc już o wyhamowaniu.

A jak przedstawia się sytuacja, jeżeli nosisz kamizelkę odblaskową? Mając na sobie taką ochronę jesteś widoczny z odległości 130-150 metrów. A jeśli nosisz odzież odblaskową klasy 3, ta odległość zwiększa się aż do 300 metrów! Sam więc rozumiesz, że w tej kwestii nie należy iść na kompromis. Zwykła kamizelka znacznie redukuje ryzyko wypadku. Szacuje się, że w przypadku potrąceń pieszych zagrożenie maleje aż 7-krotnie w przypadku osób, które miały na sobie chociażby elementy odblaskowe.

Materiał odblaskowy
Dzięki czemu
 materiał ten zawdzięcza swoje właściwości? Cały sekret tkwi w strukturze tkaniny. Wspomniana struktura tworzona jest przez akrylowe pryzmaty lub szklane mikro kulki. Dzięki temu rozwiązaniu światło odbija się od materiału i wraca w kierunku jej źródła, dając efekt odblasku, a odbite światło może być widoczne pod różnymi kątami. W praktyce oznacza to, że jeżeli kierowca oświetla reflektorami materiał odblaskowy, promienie światła odbijają się, dając wrażenie świecenia.

Czy to wiedziałeś?
Kocie oczy są przykładem, że zjawisko to występuje także naturalnie w przyrodzie.  

Fluorescencyjny kolor

Taśmy odblaskowe to nie wszystko. Mocne, fluorescencyjne kolory sprawiają, że Twoje ubranie wyraźnie odcina się od otoczenia. Jesteś widoczne nawet z daleka. Zasadniczo stosowane są dwa kolory odzieży odblaskowej: żółte i pomarańczowe. Niekiedy przepisy BHP regulują w jakich zawodach lub podczas jakich prac należy stosować dany kolor. W innych sytuacjach jest to po prostu rzecz gustu. Warto wiedzieć, że fluorescencyjny pomarańcz jest łatwiej zauważalny w zimę (na tle białego śniegu), natomiast żółty jest lepiej widoczny w ciągu dnia.

Kto powinien nosić roboczą odzież odblaskową?

Odpowiedź jest bardzo prosta: każdy. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, w pewnych zawodach noszenie odzieży odblaskowej jest wymagane przepisami. Obowiązek zakładania odzieży odblaskowej mają wszyscy pracownicy, w przypadku których zwiększenie widoczności pozwala na zachowanie bezpieczeństwa. Może chodzić tu np. o osoby pracujące po zmierzchu w pobliżu ruchu drogowego, dźwigów i innych pojazdów. Tak samo sprawa tyczy się pieszych, rowerzystów i cyklistów którzy chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Normy
Zanim
 zakupisz odzież odblaskową upewnij się że spełnia odpowiednie normy. Założenie wątpliwej jakości kamizelki odblaskowej mija się z celem. W tej kategorii należy wymienić chociażby normę EN ISO 20471 (zastąpiła EN 471). Wyróżnia ona trzy kategorie odzieży odblaskowej. Kategoria 3 określa ubrania o najwyższym poziomie widoczności, a 1 o najniższym. Odzież sygnalizacyjna powinna składać się z materiału fluorescencyjnego oraz materiału odblaskowego. Norma reguluje, jak duże powinny być powierzchnie minimalne dla każdego z materiałów.Wybierz jedną z dwóch kamizelek odblaskowych, idealnych w sezonie letnim:

Kamizelka ostrzegawcza siatkowa C496 Portwest [zobacz w sklepie]

Kamizelka ta została wyznaczona z perforowanego materiału. To jest ważne, gdy byłeś kamizelki, którą mógłbyś założyć w upalne dni. Materiał swobodnie przepuszcza powietrze, zachowując odblaskowe właściwości. W modelu Madrid Executive znajdziesz 7 kieszeni, (w tym dwie z klapkami), zaczep na krótkofalówkę oraz miejsce na identyfikator. Kamizelka jest zapinana na zamek błyskawiczny. Odblaski zachowują swoje właściwości do 50 prań.


Kamizelka ostrzegawcza C476 Portwest [zobacz w sklepie]

O oto kamizelka, nazwa pewnej liczby z Was przypadnie do gustu: Warsaw Executive Vest. Czy chodziło o uwagę polskich pracowników? Zapewne. Nic więc dziwnego, że jest na jeden z naszych bestsellerów. Sama kamizelka posiada dwie strefy kolorystyczne, fluorescencyjna żółta i ciemny granat. Rozwiązanie do ukrycia zabezpieczyć strefę szczególnie na nie narażonych. Produkt jest lekki, dzięki czemu nie przeszkadza w czasie pracy. Zapięcie na suwak jest praktycznym rozwiązaniem, ponieważ kamizelka nie rozpina się nieproszona w co najmniej. Kliknij tutaj, aby przejść na krótkofalówkę, miejsce na identyfikator, kieszenie w ilości 7, a nawet uchwyt na długopis. Kamizelkę należy wymienić dopiero po ok. 50 prań.


pixel