Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

SŁUCH - zmysł, o który należy zadbać w miejscu pracy gdzie zagrożenie stanowi hałas.

2017-06-22
SŁUCH - zmysł, o który należy zadbać w miejscu pracy gdzie zagrożenie stanowi hałas.
Słuch - jeden z najważniejszych zmysłów umożliwiający odbieranie fal dźwiękowych. Nadmierny hałas może mu bardzo zaszkodzić! Jak temu zaradzić? Ochronniki słuchu są najprostszym i najszybszym sposobem ochrony narządu słuchu przed skutkami oddziaływania hałasu na pracownika. Spoczywa zatem obowiązek na pracodawcy by „zapewnić ochronę pracownikom przed zagrożeniami związanymi z narażeniem na hałas”!
W pierwszej kolejności pracodawca powinien zastosować odpowiednie środki techniczne (np. wyciszyć hałaśliwe maszyny, wykonać odpowiednią adaptację hali, zastosować ekrany) i organizacyjne (np. skrócić czas pracy na hałaśliwych stanowiskach pracy), a po ich wyczerpaniu, gdy w dalszym ciągu stwierdza się przekroczenie dopuszczalnych wielkości hałasu, ma obowiązek „zaopatrzyć pracowników w indywidualne ochrony słuchu, dobrane do wielkości charakteryzujących hałas i do cech indywidualnych pracowników oraz zapewnić ich stosowanie”. 

Ochronniki słuchu dzieli się na

Nauszniki przeciwhałasowe - składają się z dwóch czasz tłumiących, które obejmują małżowiny uszne i przylegają do głowy miękkimi poduszkami uszczelniającymi wypełnionymi zwykle pianką ze sztucznego tworzywa lub cieczą. Czasze tłumiące są zazwyczaj wypełnione materiałem pochłaniającym dźwięk. Nauszniki przeciwhałasowe mogą występować w trzech rozmiarach: małym, dużym i normalnym. Nauszniki przeciwhałasowe normalnego rozmiaru są przeznaczone do stosowania przez osoby o rozmiarach głów stanowiących większość populacji osób pracujących. Nauszniki przeciwhałasowe dużego lub małego rozmiaru są przeznaczone do stosowania przez osoby o szczególnych rozmiarach głów. Nauszniki przeciwhałasowe mogą być niezależne lub mocowane do hełmów ochronnych.

                                                                                                     

Wkładki przeciwhałasowe - są to ochronniki słuchu noszone w zewnętrznym kanale słuchowym lub w małżowinie usznej. Są one przeznaczone do szczelnego zamknięcia kanału słuchowego. Wkładki dzielimy na jednorazowego użytku i wielokrotnego użytku. Wkładki mogą być dostarczane z łączącym je sznureczkiem lub sprężyną dociskową. Wkładki przeciwhałasowe mogą być kształtowane przez producenta, kształtowane przez użytkownika lub formowane indywidualnie dla każdego użytkownika, z uwzględnieniem specyfiki budowy jego przewodu słuchowego. Rozmiar wkładek powinien być starannie dobrany dla każdego użytkownika. Źle dobrane wkładki mogą powodować uczucie niewygody, swędzenia i podrażnienie przewodu słuchowego. Stosowanie wkładek przeciwhałasowych powinno być poprzedzone badaniem laryngologicznym i stwierdzeniem przez laryngologa braku przeciwwskazań do noszenia wkładek.

                                                                                                         
Jak można chronić siebie samego?

4 kroki pozwalające na odpowiednie dobranie środków ochrony słuchu do naszych potrzeb:

1. Określ rodzaj hałasu: stały, zmienny, przerywany lub pulsacyjny,
2. Zmierz poziom hałasu na stanowisku pracy: poziom(dB) oraz częstotliwość (Hz),
3. Określ czas ekspozycji,
4. Oblicz wymagana wartość do której należy zredukować istniejący poziom hałasu w miejscu pracy.




Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017
pixel