Odzież robocza kto musi ją zapewnić, w jakim zakresie i jak często ma być wymieniana?

2017-03-10
 Odzież robocza kto musi ją zapewnić, w jakim zakresie i jak często ma być wymieniana? Odzież robocza kto musi ją zapewnić, w jakim zakresie i jak często ma być wymieniana
Pracownicy i pracodawcy zadają sobie te i wiele pytań na jej temat. W dzisiejszym artykule kilka słów o najbardziej kłopotliwych przepisach. 

Kto musi ją zapewnić ? 

Zgodnie z Art. 2377 kp to pracodawca ma obowiązek bezpłatnie dostarczyć pracownikowi odzież i obuwie robocze, jeżeli takie są wymogi technologiczne, sanitarne lub BHP albo jeśli odzież pracownika może ulec zniszczeniu. Jeżeli natomiast w tych przypadkach pracownik używa własnej odzieży i obuwia, wówczas pracodawca jest zobowiązany wypłacić mu ich ekwiwalent pieniężny.

Kiedy jest wymagana ?

Istnieje możliwość ustalenia przez pracodawcę stanowisk, na których dopuszczalne jest używanie przez pracowników za ich zgodą własnej odzieży i obuwia. Jeśli jednak jest to stanowisko pracy, na którym są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi, wówczas używanie własnej odzieży jest niedopuszczalne. Wynika z tego więc, że osoba pracująca w biurze, jako ochroniarz czy sprzedawca nie musi korzystać z odzieży ochronnej, o ile praca nie powoduje częstego brudzenia. 

Ważne jest, że pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie ma na sobie odpowiednich środków ochrony indywidualnej, odzieży czy obuwia
(Art. 2379 § 1 kp).





Jaka odzież i w jakim zakresie ma być używana ?

To pracodawca ustala, jakie rodzaje odzieży są wymagane na poszczególnych stanowiskach. Także od niego zależy przewidywany okres ich użytkowania. Odzież i obuwie robocze, a także środki ochrony indywidualnej, których używa pracownik, stanowią własność pracodawcy.

Jak powinna wyglądać konserwacja odzieży ? 

Istotnym obowiązkiem pracodawcy jest także zapewnienie prania, konserwacji, naprawy, odkażania i odpylania używanej przez pracownika odzieży. Gdy nie może zapewnić prania, wówczas zobowiązany jest do wypłacenia pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego poniesionych w tym celu kosztów.
Jeśli jednak odzież i obuwie w wyniku ich używania uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałem biologicznym zakaźnym, nie można powierzyć pracownikowi ich prania. Dodatkowo istnieje wymóg, aby były przechowywane wyłącznie w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.


Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel